„Cyborgi, jak ustaliła filozof Donna Haraway, nie okazują czci. Nie pamiętają kosmosu.”
Wystawy powstają przy współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z artystami i muzeami na całym świecie, przez co bardzo często przyciągają uwagę międzynarodową. Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzymało specjalne wyróżnienie Europejskiego Muzeum Roku i było jednym z najlepszych kandydatów do nagrody Szwedzkiego Muzeum Roku, a także do nagrody Muzeum Rady Europy.
Maria Karpińska – ur. w 1988 roku, pisarka i krytyczka literacka. Autorka książek Ucichło (2022, wyd. W.A.B) i Żywopłoty (2020, wyd. W.A.B), za które otrzymała Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida 2021 oraz Nagrodę Literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Jej artykuły, opowiadania, recenzje literackie – także na temat książek dla dzieci – publikowane były m.in. w: „Res Publice Nowej”, „Czasie Kultury”, „Teatrze”, „Znaku”, „Nowych Książkach”, „Twórczości” i „Przekroju”.
Cristina Ferreira-Szwarc (ur. 1990, Lizbona, Portugalia) Artystka wizualna, mieszka i pracuje w Poznaniu.
W swoich pracach porusza tematy obcości, przesiedlenia i alienacji/wyobcowania, tworząc głównie instalacje, obiekty, rysunki i performanse. W najnowszych pracach koncentruje się na tym, jak przestrzenie architektoniczne i społeczne kształtują jednostkę, i odwrotnie – jak pamięć osobista i język wpływają na przestrzeń fizyczną.
Współtworzyła portugalsko-polski program rezydencyjny „Unsolicited Works”, była rezydentką w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy oraz w KVOST – Kunstverein Ost (Berlin). Stypendystka miasta Poznania. Jako performerka działa zarówno w kontekście teatralnym, jak i muzealnym.
Rocznik ’96, absolwentka łódzkiej ASP.
Interesuje ją słowo, język, komunikacja i jej brak // radykalna bierność // przeszłość, która nadejdzie // sny, w których drzemały pewności i marginesy rzeczywistości.
W Goyki 3 zajmowała się spekulacją na temat czasu, fakturami i zmarszczeniami chwilek, gęstościami momentów. Przeprowadziła warsztaty ze spekulatywnego wyobrażania czasu oraz wydrukowała zina w pracowni sitodruku w Inkubatorze.
Zajmuje się reżyserowaniem, dramaturgią i pisaniem na scenę. Jest tegoroczną absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu Krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Stypendystka European Theatre Convention na rok 2023.
Rezydentka programów: Heart of Europe (2023), Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego: Nowy Yorick (2023), Komuny//Warszawa (2023), Sceny Nowej Dramaturgii (2022), Sopot NonFiction (2021), dwukrotnie Młodzi i Nowy (Łódź, 2021 i 2022), Młodzi w Starym: online (2020), Młodzi w Starym (Kraków, 2019).